۹۰ شی تاریخی ۵ موزه استان آذربایجان غربی مرمت می‌شود

۹۰ شی تاریخی از موزه‌های استان آذربایجان غربی توسط کارشناسان میراث فرهنگی کشور مرمت می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ مرمت ۹۰ قلم از اشیاء تاریخی موزه‌های ارومیه، خوی، مهاباد و نقده و موزه خصوصی اکبری با اعتباری بالغ بر ۲۰۰ میلیون ریال آغاز شد.

«محمد فتحی» معاون میراث فرهنگی آذربایجان غربی با اشاره به اهمیت توجه به آثار و اشیاء موجود در موزه‌های استان به عنوان گنجینه‌های ارزشمند میراث فرهنگی و ضرورت حفظ و احیاء این آثار تاریخی گفت: از ۹۰ شی تاریخی، ۵۰ شی مربوط به موزه های ارومیه، خوی، مهاباد، نقده و ۴۰ شی مربوط به موزه خصوصی اکبری در خوی است.

فتحی افزود: این آثار شامل نسخ خطی در قالب ادعیه و قرآن، آثار سفالی، ظروف شیشه‌ای و مربوط به هزاره اول پیش از میلاد تا دوره قاجار  است

به گفته وی، ۴۰ اثر از ۹۰ شی تاریخی یاد شده متعلق به موزه خصوصی اکبری در خوی و شامل ۲۵ شی سفالی و ۱۵ قلم شی فلزی است.

موزه اکبری نخستین موزه خصوصی در شمال غرب ایران با مجوز میراث فرهنگی کشور در خانه تاریخی کبیری تاسیس شده و ۷۵۰ قلم اشیای باستانی و تاریخی که در آن به نمایش در آمده حاصل تلاش و همت مجموعه‌دار خصوصی قنبر اکبری است که در اردیبهشت ماه سالجاری و به مناسبت گرامیداشت روزجهانی موزه بعنوان موزه دار شخصی برتر کشور انتخاب شد.

آثار سفالی، انواع اشیای سنگی، فلزی، شیشه ای متعلق به هزاره اول پیش از میلاد تا دوره قاجار، آثار مربوط به مردم شناسی و کتاب‌های خطی از جمله آثار و اشیایی است که در این موزه در معرض دید عموم قرار گرفته است.