ترامپ: ایران در منطقه خشونت‌پراکنی می‌کند/ توافق دولت قبل با کوبا را باطل می‌کنم

ترامپ توافق دولت اوباما با کوبا را لغو کرد/ انتقاد از توافق هسته‌ای ایران

خبرگزاری فارس: ترامپ توافق دولت اوباما با کوبا را لغو کرد/ انتقاد از توافق هسته‌ای ایران

رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه توافق دولت سابق این کشور با کوبا را لغو و اعلام کرد تحریم‌ها علیه این کشور را باز می‌گرداند.

به گزارش گروه مانیتورینگ بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در «میامی»، شهری بندری در جنوب ایالت «فلوریدا» و در نزدیکی کوبا توافق دولت سابق این کشور با کوبا را لغو کرد.  

وی در یک سخنرانی با انتقاد از توافق دولت «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا با دولت کوبا گفت: «من فوراً توافق کاملاً یکجانبه دولت قبلی با کوبا را لغو می‌کنم.»

رئیس‌جمهور آمریکا گفت که امروز در حال اعلام سیاست‌های جدید این کشور علیه کوبا، مطابق وعده‌هایش در دوران انتخاب ریاست‌جمهوری است.

ترامپ گفت که تحریم‌ها علیه کوبا را تا زمان آزادی زندانیان سیاسی لغو نمی‌کند و همچنین اجرای تحریم‌ها را علیه این کشور ادامه می‌دهد.

رئیس‌جمهور آمریکا تصریح کرد که خواستار رسیدن به توافقی با کوبا است که برای مردم این کشور و ایالات متحده آمریکا بهتر باشد. وی گفت نمی‌خواهد دلارهای آمریکا دولتی را تقویت کنند که حقوق شهروندانش را نقض می‌کند. 

ترامپ گفت: «سیاست جدید ما با اجرای موشکافانه قوانین آمریکا آغاز می‌شود. ما تحریم‌ها علیه کوبا را تا وقتی که همه زندانیان سیاسی آزاد نشوند، برطرف نمی‌کنیم. به آزادی تجمعات و آزادی بیان تماماً احترام گذاشته شود، تمامی احزاب قانونی شوند و در این کشور انتخابات آزاد و با نظارت نهادهای بین‌المللی برگزار شوند.»

وی اضافه کرد: «ما ممنوعیت‌‌ها علیه توریسم و تحریم‌ها را اجرا خواهیم کرد و اقدامات ملموسی انجام خواهیم داد تا مطمئن شویم که سرمایه‌ها دقیقاً به سمت مردم سرازیر می‌شوند، به نحوی که آنها بتوانند شرکت‌های خصوصی افتتاح کنند و برای کشورشان آینده‌ای عظیم رقم بزنند.»

رئیس دولت آمریکا خطاب به دولت کوبا گفت: «ما از دولت کوبا می‌خواهیم با توافقی جدید بر سر میز مذاکره بیایند که در راستای منافع مردم آنها و مردم ما است.»

ترامپ اضافه کرد: «خطاب به دولت کوبا می‌گویم؛ به نقض حقوق مخالفان پایان بدهید، زندانیان سیاسی را آزاد کنید، بازداشت افراد بی‌گناه را متوقف کنید، خودتان را در برابر آزادی‌های اقتصادی و سیاسی منعطف کنید، افراد فراری از محکمه آمریکا را بازگردانید.»

رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «هر گونه تغییر در روابط آمریکا و کوبا منوط به پیشرفت‌های واقعی در این هدف‌ها که من بخش اعظم آنها را بازگو کرده‌ام خواهد بود.»

وی در لابلای بخش دیگری از اظهاراتش درباره کوبا، از توافق هسته‌ای ایران هم انتقاد کرد.

ترامپ گفت: «به سختی بتوان سیاستی را تصور کرد که کمتر از توافق دولت قبلی با رژیم کاسترو عقلانی باشد. خب، البته باید این را هم گفت که توافق ایران هم انصافاً خیلی بد بود. این شاهکار را هم فراموش نکنیم! آنها (دولت قبلی) با دولتی توافق کردند که دائماً در منطقه بذر خشونت و بی‌ثباتی پخش می‌کند و در ازای آن هیچ چیز به دست نیاوردند؛ فکرش را بکنید؛ هیچ به دست نیاوردند- آنها (طرف مقابل) سخت برای همه چیز تلاش کردند، اما ما به اندازه کافی تلاش نکردیم. اما اکنون دیگر آن روزها به سر آمده‌اند. حالا ما برگ‌های برنده را در دست داریم؛ حالا ما برگ‌های برنده را در دست داریم.»

ترامپ ادامه داد: «اقدام دولت قبلی در کاهش محدودیت‌های مربوط به سفر و تجارت کمکی به مردم کوبا نمی‌کند. آنها فقط رژیم کوبا را غنی می‌کنند.» 

رئیس‌جمهور آمریکا در پایان این سخنرانی، توافق دولت قبلی آمریکا با کوبا را لغو کرد. 

انتهای پیام/ *